“ღმერთისგან შველა თუ არ გინდა, “გირჩმა” გიშველოს”
April 11, 2021
ღმერთისგან შველა თუ არ გინდათ, “გირჩმა” გიშველოთ – ასე მიმართავს ჭყონდიდის მიტროპოლიტი სტეფანე (კალაიჯაშვილი) დასჯილ სასულიერო პირებს.
“ამათმა, ვინც ჩვენგან განიკვეთა და ვისაც აკრძალული აქვს მღვდელმსახურება, წავიდნენ და დაუდგენ იმ გირჩებს და იმათგან ითხოვენ შველას. ნუ, ღმერთისგან შველა თუ არ გინდა, გირჩმა გიშველოს, არ არის პრობლემა, ვისაც როგორ უნდა, მაგრამ, ვეუბნებით, რომ “გირჩი” ვერ გიშველით, ეკლესიაში უნდა მოხვიდეთ და შენდობით დადგეთ ღვთის წინაშე,”- განაცხადა მიტროპოლიტმა.
თავის მხრივ მიტროპოლიტმა საზოგადოებას შენდობა სთხოვა.
“მადლობა იმათ, რომ მიმანიშნეს იმ სიტყვებზე, რომელიც არ უნდა გამოვიყენო და შენდობას ვთხოვ და მადლობას ვუხდი მათ ყველას, ვეცდები, რომ გამოვსწორდე” – დასძინა მან.
ცნობისთვის, მიტროპოლიტი, მონაზონი სოსანა ღამის საათებში ქუჩაში დატოვა და მას შეურაცხმყოფელი სიტყვებით მიმართა.
შეგახსენებთ, რომ ჭყონდიდის ეპარქიის მიტროპოლიტმა “ეკლესიაში განხეთქლიების მცდელობისა” და “დაუმორჩილებლობის” გამო რამდენიმე სასულიერო პირი დასაჯა და განკვეთა.
• “საპროცესო შეთანხმებაზე ბრალდების მხარე ისაუბრებს მხოლოდ იმ ბრალდებულებთან, რომლებიც თავად მომართავენ ასეთი თხოვნით პროკურატურას და რომლებიც ამავდროულად, აღიარებენ და გულწრფელად მოინანიებენ ჩადენილ ქმედებას” – პროკურატურა
• ,, აღებული აქვთ ჩემი განცხადებები, შპარგალკასავით და მიყვებიან ერთი-ერთში და იჭერენ. ერთ კაცზე მითხარით, რომ ლევან შეცდი” – ლევან ხაბეიშვილი