ევროსაბჭოს დასკვნა ხალხის წამების ფაქტებზე – უფლებადამცველები პირველ კომენტარებს აკეთებენ
ევროპის საბჭოს წამების პრევენციის კომიტეტის (CPT) ანგარიშს იურისტების მწვავე შეფასებები მოჰყვა. სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის სამართლებრივი მრჩეველი გიორგი ბურჯანაძე აცხადებს, რომ დოკუმენტში აღწერილი გარემოებები მიუთითებს 2024 წლის ნოემბრის მოვლენების სისტემურ პრობლემებზე – მათ შორის, პოლიციაში შესაძლო არასათანადო მოპყრობის რისკებსა და პენიტენციურ დაწესებულებებში არაფორმალური გავლენების არსებობაზე.
მისი თქმით, ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მონიტორინგისა და უსაფრთხოების მექანიზმების გაძლიერების აუცილებლობას.
“ეს ყველაფერი ადასტურებს იმას, რომ ამ ადამიანების მიმართ განხორციელდა კარგად კოორდინირებული თავდასხმა, ძალადობა, წამება და ამ ყველაფერს სისტემური ხასიათი ჰქონდა 2024 წლის ნოემბერში. გარდა ამისა, კომიტეტს, რომელიც წინასწარ დადგენილი მეთოდოლოგიით აფასებს ყველა პოლიციის დაწესებულებას, აღნიშნულია, რომ ყველა მათგანი საჭიროებს არსებით გაუმჯობესებას, მაგალითად, პოლიციის განყოფილებების აღჭურვა კამერებით. არის საკმაოდ დიდი რისკი იმის, რომ მოხდეს მოქალაქეებზე ზეწოლა, ზემოქმედება იმისთვის, რათა მათი აღიარება იქნას მოპოვებული არამართლზომიერი გზით. აქ საუბარია იმაზე, რომ არაფორმალური მმართველობა ხორციელდება ციხეებში. წარმოიდგინეთ, დაახლოებით 1500 პატიმარზე მოდის დაახლოებით 40 უსაფრთხოების ოფიცერი, რაც ვერანაირ უსაფრთხოებას ვერ უზრუნველყოფს. კომიტეტი, პირიქით, აღნიშნავს, რომ ამ სიტუაციაში საფრთხე შეიძლება, უსაფრთხოების თანაშრომლებს ჰქონდეთ” – ამბობს სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის სამართლებრივი მრჩეველი გიორგი ბურჯანაძე.
• გავრცელებული ინფორმაციით, ყოფილმა ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა ქვეყანა დატოვა
• “ეს არის მედიის მოგონილი ვერსია” – რას აცხადებს დავით კაკულია?