ეფშტეინის ფაილები – გაეროს ექსპერტები მას ,,კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულად” მიიჩნევენ
წლების განმავლობაში ჯეფრი ეფშტეინის სახელი მხოლოდ „ელიტურ სკანდალებთან“ და სექსუალურ ტრეფიკინგთან ასოცირდებოდა. თუმცა, 2026 წლის თებერვალში, მას შემდეგ, რაც მილიონობით გასაიდუმლოებული დოკუმენტი საჯარო გახდა, ჟენევაში მყოფმა გაეროს დამოუკიდებელმა ექსპერტებმა ისეთი რამ განაცხადეს, რამაც მსოფლიო სამართლებრივი სისტემა შეაზანზარა: ეს არ იყო უბრალოდ კერძო დანაშაული .ეს იყო კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული სისტემური თავდასხმა.
​როგორც The Guardian იუწყება, გაეროს ექსპერტთა დასკვნა ამტკიცებს, რომ ეფშტეინის ქსელი მოქმედებდა ისეთივე მასშტაბითა და დაუნდობლობით, როგორითაც ყველაზე საშიში საერთაშორისო კრიმინალური დაჯგუფებები. დოკუმენტებიდან ირკვევა შემზარავი სურათი: ეს არ ყოფილა ერთი მდიდარი ადამიანის მანიაკალური ახირება; ეს იყო გამართული, გლობალური ინდუსტრია, სადაც ქალები და არასრულწლოვნები „ცოცხალ საქონლად“ იყვნენ ქცეულნი. ექსპერტების თქმით, დანაშაული სრულად აკმაყოფილებს რომის სტატუტის მკაცრ კრიტერიუმებს: ის იყო წინასწარ დაგეგმილი, სისტემური და მოიცავდა ხუთ კონტინენტს.
​ყველაზე მეტად გაეროს მომხსენებლებს ის ფაქტი აშფოთებთ, რასაც ისინი „ინსტიტუციურ გაზლაითინგს“ უწოდებენ. ათწლეულების განმავლობაში მსხვერპლებს აჩუმებდნენ, პოლიციასა და სპეცსამსახურებს კი ეფშტეინის მიმართ „ბრმა ზონები“ ჰქონდათ. ექსპერტების აზრით, ეს დაუსჯელობის გარემო, რომელიც ძალაუფლების მქონე პირების მფარველობით შეიქმნა, სწორედ ის წერტილია, სადაც კერძო კრიმინალი საერთაშორისო ტრიბუნალის დონეზე ადის. „ჩვენ აღარ ვსაუბრობთ მხოლოდ ტრეფიკინგზე, ჩვენ ვსაუბრობთ სისტემაზე, რომელმაც ადამიანური ღირსება საერთაშორისო ვალუტად აქცია“,  ნათქვამია დასკვნაში.
​ამ კვალიფიკაციის შეცვლა ნიშნავს, რომ ეფშტეინის საქმეში ფიგურირებადი ნებისმიერი პირი  იქნება ეს გავლენიანი ბანკირი, პოლიტიკოსი თუ სამეფო ოჯახის წევრი შესაძლოა საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს წინაშე წარდგეს. და რაც მთავარია, კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულს ხანდაზმულობის ვადა არ გააჩნია. 2026 წლის თებერვალი შესაძლოა იქცეს იმ მომენტად, როცა „ხელშეუხებელთა“ ეპოქა საბოლოოდ დასრულდება.