🎥აღენიშნებოდა თუ არა გარდაცვლილ ბავშვს გარეგანი დაზიანებები – რას ამბობენ ახალციხეში, სადაც ბაგა-ბაღში 2 წლის ბავშვი გარდაიცვალა
May 6, 2025
გუშინ ახალციხეში ტრაგედია მოხდა – მცირეწლოვანი ბავშვი ბაგა–ბაღში გარდაიცვალა.
ამასთან დაკავშირებით, „კვირის პალიტრამ“ ჩაწერა ერთ-ერთი ადგილობრივი, რომელმაც ვინაობის გამხელა არ ისურვა.
„ – ჩვენ რაც ვიცით, ის ინფორმაციაა, რომ ბავშვს ბაგა-ბაღში მიყვანისთანავე მალევე აუწია ტემპერატურამ. რაც აღმზრდელებმა მაშინვე შეატყვეს. პარალელურად, დედასაც მაშინვე დაურეკეს და სასწრაფოსაც. შესაძლოა, სანამ ესენი მოვიდოდნენ, ბავშვს ძალა გამოეცალა და აღმზრდელის ხელში ჩაეძინა. მაგრამ საუბედუროდ, ბავშვს ცოცხალს ვერავინ მოუსწრო, ყველაფერი საბედისწეროდ სწრაფად მოხდა. გამოძიება აუცილებლად დაადგენს გარდაცვალების მიზეზი რა იყო. ამ პატარა ანგელოზ ბიჭს რაიმე ინფექცია ჰქონდა თუ სხვა დაავადება. გამძლეობა მინდა ვუსურვო უპირველესად მის მშობლებს და ახლობლებს. არავის არასოდეს ვუსურვებ მსგავსი ტრაგედიის თუნდაც მოწმე გახდეს. ნათელი პატარას სულს“, – აღნიშნავს ის.
კითხვა განაგრძეთ ბმულზე.
ტრაგედიის მიზეზის დადგენაზე ექსპერტ-კრიმინალისტები მუშაობენ. ფაქტზე გამოძიება სსკ 116-ე მუხლით დაიწყო, რაც გაუფრთხილებლობით სიცოცხლის მოსპობას გულისხმობს.
სამცხე-ჯავახეთის სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზის განყოფილების ექსპერტი, დავით მერაბიშვილი ამბობს, რომ ბავშვს გარეგანი დაზიანებები არ აღენიშნებოდა.
“ჩატარებული იქნა სამედიცინო ექსპერტიზა, აღებული იქნა ქიმიური კვლევებისთვის ორგანოები, სისხლი ქიმიური გამოკვლევისთვის. გარეგანო ვიზუალური დათვალიერებით რაიმე ტრავმული დაზიანების ნიშნები არ აღენიშნებოდა. ექსპერტიზის დასკვნა დაიდება ლაბორატორიული პასუხების მიღების შემდეგ.
როგორც ცნობილია საქმის გარემოებაში, ძიძამ ნახა საწოლზე მწოლიარე ბავშვი აგონიაში. გამოიძახეს სასწრაფო სამედიცინო დახმარება, გადაიყვანეს კლინიკაში, სადაც გაუწიეს პროტოკოლით გათვალისწინებული რეანიმაციული ღონისძიებები, მაგრამ გულის გაჩერება ვერ აღდგა”, – ამბობს დავით მერაბიშვილი.